حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 23 ذو القعدة 1445 Thursday, 30 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 853 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 42×
23 فروردین 1401 - 12:40
شناسه : 3123
بازدید 88
3

با محوریت بررسی مشکلات چهارشهرستان حوزه انتخابیه برگزار شد؛ نشست خبری دکتر علیرضا ورناصری نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با خبرنگاران و اصحاب رسانه حوزه انتخابیه دکتر علیرضا ورناصری : طی سالیان پیشین کسی به دنبال چرایی باقی ماندن حداقل ۳ شهرستان حوزه انتخابیه در قعر جدول توسعه خوزستان نبوده است حوزه انتخابیه دارای […]

ارسال توسط :
پ
پ

با محوریت بررسی مشکلات چهارشهرستان حوزه انتخابیه برگزار شد؛

نشست خبری دکتر علیرضا ورناصری نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با خبرنگاران و اصحاب رسانه حوزه انتخابیه

دکتر علیرضا ورناصری :

طی سالیان پیشین کسی به دنبال چرایی باقی ماندن حداقل ۳ شهرستان حوزه انتخابیه در قعر جدول توسعه خوزستان نبوده است

حوزه انتخابیه دارای ۱۲۶۵ روستا است که تقریبا همه روستاها از لحاظ زیرساخت از ۲ تا ۶ نیاز اساسی محروم هستند

میزان بهره مندی ۴ شهرستان از نعمت گاز ۳۴% بود که این معیار در استان ۹۸% بوده است

امروز ۷۰% پروژه های گازرسانی استان خوزستان در ۴ شهرستان حوزه انتخابیه در حال اجرا میباشند

میزان بهره مندی ۴ شهرستان حوزه انتخابیه از آزادراهها ۱۴ کیلومتر است

۲۰۰ میلیون دلار از شورای اقتصاد جهت برداشت مخزن با ظرفیت ۶ میلیارد بشکه نفت در منطقه تل بزان اخذ شد که با عملیات اجرایی آن بسیاری از مشکلات منطقه به ویژه بیکاری رفع خواهند شد

به گزارش روابط عمومی نماینده مردم شریف شهرستانهای مسجدسلیمان، لالی، هفتکل و اندیکا در مجلس شورای اسلامی، نشست خبری دکتر علیرضا ورناصری با خبرنگاران و اصحاب رسانه چهار شهرستان به منظور بررسی مشکلات و محرومیت های حوزه انتخابیه در سالن نفت باشگاه مرکزی برگزار شد.

طی این نشست دکتر علیرضا ورناصری ضمن تبریک فرارسیدن ماه رمضان اظهار داشت : در سال گذشته به صورت تفکیکی در ۴ شهرستان جلسات با اصحاب رسانه برقرار شد اما با توجه به سرنوشت مشترک شهرستانهای حوزه انتخابیه و به منظور همگرایی ،همیاری و هماهنگی بیشتر تصمیم بر این شد تا جلسه را به صورت مشترک با حضور خبرنگاران چهارشهرستان برگزار نماییم.

وی اضافه کرد : امروز در دنیا ۲ نوع رسانه وجود دارد : رسانه هایی که طرفدار حق و به دنبال کرامت انسانی هستند و رسانه هایی که در اختیار نظام سلطه قرار دارند. باتوجه به توفیقی که بنده در ۸ سال دفاع مقدس داشتم نقش رسانه ها را در این آوردگاه خطیر بسیار مهم و بارز دیدم چرا که در ماههای ابتدایی جنگ همه چیز بر مدار ادبیات روز دنیا بدون پرداختن به فلسفه جنگ میچرخید اما پس از آن به کمک رسانه ها فضای جنگ به یک آوردگاه معنوی برای مردم تبدیل شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد : سعی ما بر این بوده است تا مطالبات بحق بر زمین مانده مردم منطقه را در سطح کلان به درستی منتقل کنیم .

وی در خصوص نتیجه اعزام هیئت های مختلف وزارتخانه به منطقه گفت : اعتقاد من بر این بود که در نظام برنامه ریزی کشور جایگاهی که برای این حوزه انتخابیه تعریف شده مساوی با شهرهای مجاور بوده است اما سطح بازدیدهای گذشته تنها به مسجدسلیمان آن هم بعلت قدمت صدساله و نفتخیز بودن آن ختم شد و کمتر به لالی ، هفتکل و اندیکا پرداخته شد.

وی افزود : شاه بیت صحبت های بنده برنامه شش گانه توسعه اقتصادی، سیاسی ، اجتماعی کشور بوده است مدتی که بنده در مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام وظیفه کردم مسئولیت رصد و پایش میزان پیشرفت کشور، استانها و شهرستانهای مختلف برابر برنامه های نظام و دولت ها را بر عهده داشتم.

وی افزود : حوزه انتخابیه دارای ۱۲۶۵ روستا است که تقریبا همه روستاها از لحاظ زیرساخت از ۲ تا ۶ نیاز اساسی محروم هستند.

ورناصری اضافه کرد :در شهرستان لالی هم اکنون ۱۸۴ روستا در حال گازرسانی هستند این در حالی است که این کار باید سالیان پیشین صورت میگرفت اما متاسفانه منطقه طی سالیان گذشته هیچگونه چشم اندازی نداشت .

نماینده مردم مسجدسلیمان ، لالی، هفتکل و اندیکا در بخش دیگری از سخنان خود گفت : طی سالیان پیشین کسی به دنبال چرایی باقی ماندن حداقل ۳ شهرستان حوزه انتخابیه در قعر جدول توسعه استان خوزستان نبوده است یکی از دلایل عضویت بنده در کمیسیون تلفیق بحث مشکلات ، نارسایی ها و محرومیت منطقه و عدم توجه کافی مدیران کشوری و استانی به حوزه انتخابیه بوده است.

او ادامه داد : از ابتدا مسئولیت خود بعنوان خادم مردم را در دو محور زیرساخت ها و بیکاری آغاز کردم.

ورناصری یادآور شد : در هفتکل ۶ سال پروژه جاده خروجی شهرستان بعنوان یکی از مطالبات بر حق مردم و یکی از مدخل های ورودی استان به طول ۸ کیلومتر بلاتکلیف رها شده بود که الحمدلله امروز فاز اول آن بازگشایی و فاز دیگر آن به ۶۵% پیشرفت فیزیکی رسیده است در حوزه درمان شهرستان های هفتکل و اندیکا فاقد بیمارستان بودند که طی سال گذشته بیمارستان محلی دو شهر با مجهزترین امکانات افتتاح شد و با این اتفاق بیش از ۷۰% مشکلات درمان این مناطق حل شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد : در حوزه بهداشت و درمان در ۴ شهرستان اقدامات رو به جلویی صورت گرفت در گذشته پست امداد هوایی منطقه از دزفول پشتیبانی میشد اما با پیگیری در سطح کشور پست امداد هوایی مسجدسلیمان راه اندازی شد همچنین در شهرستان لالی بیمارستان ۳۲ تخته در حال خدمت رسانی بوده که در آینده نزدیک به ۶۴ تخته ارتقاء خواهد یافت.

وی عنوان کرد : میزان بهره مندی ۴ شهرستان از نعمت گاز ۳۴% بود که این معیار در استان ۹۸% بوده است اما امروز ۷۰% پروژه های گازرسانی استان خوزستان در ۴ شهرستان حوزه انتخابیه در حال اجرا میباشند که با مطالبه گری از وزیر و اعزام کارگروههای مختلف به منطقه انجام شده است .

ورناصری در خصوص راههای مواصلاتی بیان داشت : میزان بهره مندی ۴ شهرستان حوزه انتخابیه از آزادراهها ۱۴ کیلومتر است در حالی که در شهرهای مجاور وضعیت به مراتب مطلوب تر است جاده مسجدسلیمان_ اهواز در فاز برگشت در حال اجرا میباشند در ابتدا کل این پروژه به طول ۱۸ کیلومتر ۴۱ میلیارد تومان بودجه داشت که عملیات اجرایی آن به بهانه مجوزات محیط زیستی متوقف شد و این بودجه امروزه جهت اجرای ۱ کیلومتر تونل آن نیز کافی نیست اما خوشبختانه یکی از رهاوردهای زلزله اندیکا اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای این جاده بوده است .

وی ادامه داد : در وضعیت آبرسانی ۴ شهرستان ، ۴ طرح جامع آبرسانی با اعتبار ۱۰۰۰ میلیارد تومان مصوب شد که ۲ طرح آن در اندیکا شروع شده است و در سال آینده درصد مشکلات آبی کاهش چشمگیری خواهد یافت این در حالی است که میزان هدررفت آب گاهی بیش از ۵۰% است.

نماینده مجلس اضافه کرد : موضوع فاضلاب در شهرهای دیگر در برنامه سوم به نتیجه رسید اما این موضوع در حوزه انتخابیه بنده در برنامه ششم تاکنون بدون نتیجه مانده، میزان بهرمندی مسجدسلیمان از فاضلاب شهری ۴% بوده که الحمدلله پروژه بزرگ فاضلاب با اعتبار ۳۹۱ میلیارد تومان آغاز شد و به دنبال رفع مشکلات شهرهای دیگر در این حوزه هستیم. همچنین خط انتقال آب شمال شرق از ایذه و باغملک شروع و به شهرهای جنوبی میرسید و شهرستان هفتکل از آن طرح سهمی نداشته است که با پیگیری این پروژه به هفتکل نیز اختصاص پیدا کرد و در حال حاضر به ۴۰% پیشرفت فیزیکی رسیده است و افق ۵۰ ساله شهرستان هفتکل در این طرح پیش بینی شده است.

وی افزود : در حوزه ارتباطات سایت های زیادی طراحی و نصب شده است که میزان بهره مندی از تلفن و اینترنت را به ویژه در مناطق کوهستانی نسبت به ۲ سال گذشته به مراتب مطلوب تر کرده است اما هنوز به نتیجه دلخواه نرسیدیم.

ورناصری در ادامه گفت : شهرستان هفتکل سالها دارای یک کارخانه سیمان است که پرونده مالیاتی در رامهرمز بوده است شهرستانی که باید برای اداره شهر و ارائه امکانات عوارض و مالیات امثال کارخانه سیمان را اخذ میکرد که باتلاش فراوان پرونده کارخانه به هفتکل ارجاع داده شد و از این پس عوارض و مالیات آن برای شهر هفتکل استفاده خواهد شد.

وی ادامه داد : امروز شهرداری های ۸ گانه حوزه انتخابیه تنها از منبع حق آلایندگی آن هم به صورت مقطعی بهره میبرند و به دنبال این هستیم سایر صنایع و منابع دیگر عوارض خود را به شهرداری ها پرداخت نمایند.

دکتر ورناصری خاطرنشان کرد : در اندیکا با وقوع زلزله ، محرومیت منطقه با کمک رسانه ها در کشور منعکس شد که بافاصله رئیس جمهور، وزرا و سایر مسئولین کشوری روانه این شهرستان شدند و مشکلات و نارسایی های ۴ شهرستان مطالبه شد.

وی اضافه کرد : در بحث کشاورزی ،حق ابه نزدیک به ۱۵ هزار هکتار از اراضی قابل آبیاری شهرستانهای مسجدسلیمان،لالی و اندیکا در طرح ۵۵۰ هزارهکتاری رهبری اخذ و مطالعات آن به اتمام رسید و به دنبال تامین اعتبار آن هستیم. در لالی ۱۵۰۰ هکتار از اراضی دشت لالی و هارکله در برنامه آبیاری مدرن قرار گرفت که متاسفانه به دلیل عدم تکمیل کارهای مربوطه تاکنون لم یزرع باقیمانده است.همچنین برای اولین بار در کل کشور مجوز استفاده از بندهای خاکی و حفرچاه در منطقه جهت اراضی کشاورزی صادر شده است.

وی ادامه داد : در بحث شیلات مجوز استفاده از سدگتوند برای مسجدسلیمان و لالی و همچنین فاز سوم طرح پرورش ماهی سوسن و سربازار اخذ شد.

نماینده مجلس تصریح کرد : از حدود ۸۰۰ کیلومتر جاده روستایی منطقه که ۵۰۰ کیلومتر آن در اندیکا وجود دارد، نزدیک به ۱۴۰ کیلومتر آن طی ماههای اخیر آسفالت شد و ۳۰۰ کیلومتر دیگر در برنامه کاری قرار دارد.

وی بیان داشت : در بحث صنعت باتوجه به اینکه منطقه زادگاه صنعت است پای بخش خصوصی را جهت احداث پتروشیمی به منطقه گشودیم و سنگ بنای خوبی در ۴ شهرستان چیده شد تا خام فروشی نفت را در منطقه متوقف کنیم موافقت اولیه جهت اجرا و احداث ۲ پتروشیمی اخذ شد.یکی از اقدامات مهم دیگر تعیین تکلیف مخزن با ظرفیت بیش از ۶ میلیارد بشکه نفت در منطقه تل بزان است که در صدسال گذشته بیش از یک میلیارد بشکه آن برداشت شد بنابراین اساس حدود ۲۰۰ میلیون دلار از شورای اقتصاد برای برداشت باقیمانده آن اخذ شد که در خردادماه عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد و به واسطه آن بسیاری از مشکلات منطقه به ویژه در بحث بیکاری رفع خواهد شد.

وی افزود : با شرکت شستا در خصوص سرمایه گذاری در لالی و اندیکا مذاکره صورت گرفت که با اعزام کارشناس های آن شرکت تنها متقبل شدند شهرک دامپروری گل گیر با ۳ هزار دام را احیا کنند که در صورت تحقق آن ۵۰۰ شغل مستقیم ایجاد خواهد شد.

ورناصری در ادامه عنوان کرد : در بحث ورزش تیم نفت مسجدسلیمان در سال گذشته با چنگ و دندان حفظ شد در صورتی که وزارت نفت طبق قانون به دنبال رها شدن از تیم داری بود و ما به دنبال ایفای مسئولیت های اجتماعی وزارت نفت در منطقه بودیم که الحمدلله کمک های مالی خوبی برای تقویت تیم نفت گرفته شد اما کافی نبود. در رشته های دیگر نیز اقدامات خوبی از جمله برگزاری مسابقات کشوری کشتی فرنگی صورت گرفت اما در مجموع رشته های ورزشی بیشتر باید تقویت شوند و از شرایط موجود راضی نیستیم.

نماینده مردم شهرستانهای مسجدسلیمان،لالی، هفتکل و اندیکا تصریح کرد : در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری موافقت راه اندازی پایگاه پژوهشی در مسجدسلیمان صادر شد که این اتفاق میتواند گذرگاه گشایش بسیاری از ظرفیت های منطقه شود و موزه نفت نیز به واسطه این رخداد از سرگردانی خارج گردد.

وی در خاتمه گفت : فرودگاه مسجدسلیمان یکی از مطالبات سالیان دیرین مردم منطقه بوده است که با اخذ مجوزات لازم و احداث ترمینال فرودگاه و تعریض
جاده دسترسی درصدد هستیم در سال جاری به بهره برداری برسد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.